Friday, June 29, 2012

كمپين دفاع از محمد صدیق كبودوند
بيانيه مطبوعاتى شماره ١ کمپین حمایت از کبودوند
٧ تیرماه ١٣٩١ – ٢٧ ژوئن ٢٠١٢
نگرانى جامعه بين المللى مدافعان حقوق بشر نسبت به تندرستى محمد صديق كبودوند
محمد صدیق کبودوند، موسس و مديرسازمانِ دفاع از حقوق بشرِ کردستان و مدیر مسئولِ هفته نامه ی توقیف شده ی «پیام مردم» در تماسی کە از زندان اوین با خانوادە خود داشتە ، اعلام کردە است با توجە بە اینکە مقامات جمهوری اسلامی بە درخواست ملاقات وی با فرزند بیمارش جواب مثبت ندادەاند ایشان از ٦ خردادماە ١٣٩١ دست بە اعتصاب غذا زدەاند کە تاکنون نیز ادامە دارد.
محمد صديق كبودوند در تير ماه سال ١٣٨٦خورشيدى به دلیل فعالیتهای حقوق بشری اش بازداشت و پس از تحمل ماهها زندان انفرادی سرانجام در دادگاه انقلاب اسلامى تهران به اتهام “اقدام عليه امنيت ملی” و “تبليغ عليه نظام” از طريق تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعالیت در آن به
۱۰ سال و نیم حبس محکوم گرديد.
موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به دلیل تحمل شرایط سخت زندان و ماهها سلول انفرادی مبتلا به بیماریهای قلبی و پروستات شده است و بە گفته ی وکیل مدافع و همسرِ وی در زندان تاكنون چند بار به سکته ی قلبی دچار شده است. پزشکان اعلام کرده اند که محمد صدیق کبودوند باید سريعا در بيمارستان تخصصى قلب بستری و عمل جراحى قلب بر روی وی انجام شود. همچنین پزشکان تاکید کرده اند كه بيمارى پروستات این روزنامه نگار کرد نیز نياز به رسيدگي فورى و عمل جراحی دارد. علیرغم تاکید پزشکان بر ضرورت انجام عمل جراحی قلب و پروستات روی كبودوند و اطلاع مقامات جمهورى اسلامى از بيمارى و لزوم رسيدگى سريع به وضع ايشان تاكنون هيچگونه توجهى به خواست این فعال حقوق بشر، خانواده اش، وكيل و پزشكان وی نشده است و بصورت كاملا برنامه ريزى شده اى در رسيدگى به خواست هاى کبودوند اهمال صورت گرفته است.
در همين راستا و جهت مداواى ايشان، خانواده ی كبود وند چه به صورت مستقيم و چه از طريق وكيلش تقاضاى مرخصى وی را به مقامات قضائى ايران ارائه داده اند كه هر بار به دليلى اين تقاضا رد شده است. برابر اظهارات يكي از اعضا خانواده كبودوند، مقامات قضايى جمهورى اسلامى از وی خواسته اند كه در صورت نياز به مرخصى بايد پيشاپيش تقاضاى بخشش از رهبر جمهورى اسلامى را امضا كند. آقاى كبود وند صراحتا اعلام كرده است چون هيچ جرمى مرتكب نشده است، تقاضاى عفو را امرى غير منطقى مي داند.
بدنبال بسترى شدن فرزند محمدصدیق کبودوند در بیمارستان به دلیل ابتلاء وی به بيمارى ناشناخته خونی و طولانی شدن زمان بستری اش، کبودوند بارها تقاضاى مرخصى از زندان براى ديدار با فرزندش و رسيدگي به بيمارى وی را نموده است كه اين تقاضاها هيچگاه مورد توجه واقع نشده است. در بهمن ماه سال ١٣٩٠ و در پى اعلام اعتصاب غذا از سوى آقاى كبود وند و عدم اجازه‌ مرخصى به وی براى ديدار با فرزندش، سرانجام در اثر فشار سازمانها، افراد و گروههاى مدافع حقوق بشر در بسيارى از كشورهاى جهان، جمهورى اسلامى ايران مجبور شد تا با ملاقات آقاى كبود وند با فرزند بيمارش موافقت كند.
در پي تشديد بيمارى » پژمان»، فرزند كبود وند و رد تقاضاهاى مكرر وی براى ملاقات با فرزندش و بي توجهى مسولان زندان به خواسته هاى این فعال مدنی، در تاريخ ٦ خرداد ١٣٩١ کبودوند مجدداً اعلام اعتصاب غذا نمود.
تحمل بيش از ٥ سال زندان، شكنجه هاى روحى و جسمى، بيمارى قلبى و اختلال پروستات و اعتصاب غذاى طولانى، همگي شرايط خطرناكى را براى سلامتى و تندرستى موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بوجود آورده است كه در صورت ادامه اعتصاب غذا امكان يك فاجعه ديگر انسانى در زندانهاى جمهورى اسلامى رقم خواهد خورد.
در همين رابطه خانواده ی محمد صدیق کبودوند و اعضای شورای عالی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز اعلام کردند درحمایت از محمد صدیق کبودوند و در اعتراض به عدم موافقت با درخواست ایشان از روز چهارشنبه ٢٤ خرداد به اعتصاب غذا دست زدند.
بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که در سال 2011 کاندیدای دریافت جایزه صلح نوبل شد و در سال‌های گذشته نیز برنده چند جایزه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر و روزنامه‌نگاری شده است  تنها زندانی بیمار درزندانهاى ایران نیست كه بە دلیل عدم رسیدگی پزشکی و شرایط نامساعد زندانهای جمهوری اسلامی، شكنجه و آزارهاى جسمى و روحى به انواع بيماريها مبتلا شده است. عدم رسيدگي به سلامت زندانيان و اهمال در ارجاع آنان به مراكز درمانى تاكنون به معلوليت و مرگ دهها زندانى منجر شده است. تنها در بهار سالجاری ٤ زندانی کرد به دلایل گوناگون در زندانهای جمهوری اسلامی جان خود را از دست دادند.
بی توجهی مسئولان و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان بیمار در زندانهای جمهوری اسلامی، امروز به عنوان شيوه اي از شکنجه جهت اعمال فشار بر زندانی سیاسی برای ابراز ندامت از جرمى كه بدانها منتسب شده اند و عقب نشینی آنها از خواستهای برحقشان به کار برده می‌شود که به عنوان نمونه می‌توان به جانباختن دو زندانی سیاسی به نامهای منصور رادپور و مهدی زالیه در يكماه اخیر اشاره کرد.
اعضا كمپين دفاع از محمد صدیق كبودوند اعتقاد دارند كه فعالیتهای انجام شده توسط محمد صدیق کبودوند بخشی از الزامات حرفه ای هر مدافع حقوق بشری است که با هدف آموزش، ترویج و مستند کردن آن در مناطق کردنشین ایران انجام می شده است. بنابراین کمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند نه تنها زندانی شدن وی را به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز حقوق بشری، غیرقانونی می داند بلکه معتقد است کشور ایران به عنوان یکی از امضا كنندگان میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ملزم و موظف به حفظ جان ايشان و ديگر زندانيان در بند مي باشد.
اعضا كمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند ضمن اعتراض شدید نسبت به عملکرد غیرقانونی و برخورد غیرانسانی دستگاههای قضایی و امنیتی ایران در خصوص وضعیت آقاى کبودوند و نادیده گرفتن مطالبات بر حق وی از سوی آنان، عدم موافقت با خواست قانونی و انسانی کبودوند را به منزله ی شکنجه ی روحى و جسمى او می داند و اعلام می کند که مسئولیت بروز هرگونه اتفاق ناگواری برای محمد صدیق کبودوند متوجه جمهوری اسلامی خواهد بود.
کمپین حمایت از محمدصدیق کبودوند از تمامی افراد، گروهها، و سازمانهاى مدافع آزادى و حقوق بشر در سراسر جهان تقاضا دارد تا ضمن محکوم نمودن شرایط تحمیل شده به بنیانگذار سازمان دفاع ازحقوق بشر کردستان و دیگر فعالان دربند صريحا از دولت جمهور ى اسلامى ایران آزادى همه زندانيان سياسى و رسيدگى سريع به نيازهاى پزشكى و انسانى زندانيان را درخواست نمايند.
نهادهای مدنی و حقوق بشری امضاکنندە
1.                             شیرین عبادی، برنده ی جایزه ی صلح نوبل
2.                             عبدالکریم لاهیجی، نايب رئيس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
3.                             سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
4.                             سازمان حقوق بشر ایران
5.                             کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران
6.                             انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران
7.                             سازمان عدالت برای ایران
8.                             کمیته گزارشگران حقوق بشر
9.                             عرصه ی سوم
10.                         مرکز اسناد حقوق بشر ایران
11.                         کانون مبارزه با نژاد پرستی و عرب ستیزی در ایران
12.                         سازمان اروپايي-احوازي حقوق بشر
13.                         کمیته کردهای مقیم امریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران
14.                         جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران -جنوب کالیفرنیا
15.                         انجمن مدافعان دمکراسی در ایران – جنوب کالیفرنیا
16.                         سازمان حقوق بشر کرد-اروپا
17.                         انجمن قلم کرد
18.                         حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) لس آنجلس – ولی
19.                         حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) فرانکفورت
20.                         حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) در کلن – آلمان
21.                         بنياد اسماعيل خويى- امريكا
22.                         انجمن زنان کرد مقیم اوپسالا
23.                         کومله کردستان در اوپسالا
24.                         جامعه‌ صلح و توسعه‌ کردستان
25.                         کانون نویسندگان کردستان
26.                         جمعیت آشتی کردستان – نروژ
27.                         اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران
28.                         انجمن حقوق بشر و دمکراسی هامبورگ
29.                         سازمان دفاع از دمکراسی در ایران – هلند
30.                         شبکە فرھنگی ایرانیان- اروپا
31.                         اتحادیە دانشجویان دمکراتیک کرد
32.                         انجمن دفاع از حقوق بشر و دمکراسی کردستان
33.                         کانون فرهنگ و هنر فرزنو – آمریکا

تشکلهای سیاسی حمایت کنندە:
1.                             حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) – نمایندگان خارج از کشور
2.                             حزب دمکرات کردستان – کمیته آمریکا
3.                             حزب کومله کردستان ایران
4.                             حزب کومله کردستان
5.                             حزب حیات آزاد کردستان – پژاک
6.                             کنگره ی ملی کردها، آمریکای شمالی
7.                             شبکه همبستگی ایرانیان، فرزنو،  آمریکا
8.                             حزب دمکرات کردستان
اعضا وهمکاران کمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند
آزاد کردی آزاد مرادیان آسو پیروتی ثریا فلاح جهانگیر عبدالهی رحمان جوانمردی ربین رحمانی زاهد حنبلی سلیمان چوکلی    سوسن محمدخانی غیاثوند   سیامند معینی
شکوفه قبادی   شلیر باپیری   شلیر شبلی  شهلا دباغی  عارف نادری  فواد فتاحی  لیلا حسن پور  مریم فتحی  مسعود فتحی  ناهید مکری  هومن سعدیه
Members and organizers of the Campaign
Azad Moradian, Azad Kordi,Aso Piroto,Soraya Fallah,Jahyngir Abdolahi, Rahman Javanmardi,Rebin Rahmani,Zahed Hanbali,Soliman CHogoli,Sosan Mohamadi Ghisvand,Siamand Moeni,Shekofeh Ghobadi,Shler Bapiri,Shler Shebli,Shahla dabaghi,Aref Naderi,Foud Fatahi,Layla Hasanpour,Maryam Fathi,Masoud Fathi,Nahid Mokri,Homan SadiehNo comments: