Friday, June 29, 2012

كمپين دفاع از محمد صدیق كبودوند
بيانيه مطبوعاتى شماره ١ کمپین حمایت از کبودوند
٧ تیرماه ١٣٩١ – ٢٧ ژوئن ٢٠١٢
نگرانى جامعه بين المللى مدافعان حقوق بشر نسبت به تندرستى محمد صديق كبودوند
محمد صدیق کبودوند، موسس و مديرسازمانِ دفاع از حقوق بشرِ کردستان و مدیر مسئولِ هفته نامه ی توقیف شده ی «پیام مردم» در تماسی کە از زندان اوین با خانوادە خود داشتە ، اعلام کردە است با توجە بە اینکە مقامات جمهوری اسلامی بە درخواست ملاقات وی با فرزند بیمارش جواب مثبت ندادەاند ایشان از ٦ خردادماە ١٣٩١ دست بە اعتصاب غذا زدەاند کە تاکنون نیز ادامە دارد.
محمد صديق كبودوند در تير ماه سال ١٣٨٦خورشيدى به دلیل فعالیتهای حقوق بشری اش بازداشت و پس از تحمل ماهها زندان انفرادی سرانجام در دادگاه انقلاب اسلامى تهران به اتهام “اقدام عليه امنيت ملی” و “تبليغ عليه نظام” از طريق تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعالیت در آن به
۱۰ سال و نیم حبس محکوم گرديد.
موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به دلیل تحمل شرایط سخت زندان و ماهها سلول انفرادی مبتلا به بیماریهای قلبی و پروستات شده است و بە گفته ی وکیل مدافع و همسرِ وی در زندان تاكنون چند بار به سکته ی قلبی دچار شده است. پزشکان اعلام کرده اند که محمد صدیق کبودوند باید سريعا در بيمارستان تخصصى قلب بستری و عمل جراحى قلب بر روی وی انجام شود. همچنین پزشکان تاکید کرده اند كه بيمارى پروستات این روزنامه نگار کرد نیز نياز به رسيدگي فورى و عمل جراحی دارد. علیرغم تاکید پزشکان بر ضرورت انجام عمل جراحی قلب و پروستات روی كبودوند و اطلاع مقامات جمهورى اسلامى از بيمارى و لزوم رسيدگى سريع به وضع ايشان تاكنون هيچگونه توجهى به خواست این فعال حقوق بشر، خانواده اش، وكيل و پزشكان وی نشده است و بصورت كاملا برنامه ريزى شده اى در رسيدگى به خواست هاى کبودوند اهمال صورت گرفته است.
در همين راستا و جهت مداواى ايشان، خانواده ی كبود وند چه به صورت مستقيم و چه از طريق وكيلش تقاضاى مرخصى وی را به مقامات قضائى ايران ارائه داده اند كه هر بار به دليلى اين تقاضا رد شده است. برابر اظهارات يكي از اعضا خانواده كبودوند، مقامات قضايى جمهورى اسلامى از وی خواسته اند كه در صورت نياز به مرخصى بايد پيشاپيش تقاضاى بخشش از رهبر جمهورى اسلامى را امضا كند. آقاى كبود وند صراحتا اعلام كرده است چون هيچ جرمى مرتكب نشده است، تقاضاى عفو را امرى غير منطقى مي داند.
بدنبال بسترى شدن فرزند محمدصدیق کبودوند در بیمارستان به دلیل ابتلاء وی به بيمارى ناشناخته خونی و طولانی شدن زمان بستری اش، کبودوند بارها تقاضاى مرخصى از زندان براى ديدار با فرزندش و رسيدگي به بيمارى وی را نموده است كه اين تقاضاها هيچگاه مورد توجه واقع نشده است. در بهمن ماه سال ١٣٩٠ و در پى اعلام اعتصاب غذا از سوى آقاى كبود وند و عدم اجازه‌ مرخصى به وی براى ديدار با فرزندش، سرانجام در اثر فشار سازمانها، افراد و گروههاى مدافع حقوق بشر در بسيارى از كشورهاى جهان، جمهورى اسلامى ايران مجبور شد تا با ملاقات آقاى كبود وند با فرزند بيمارش موافقت كند.
در پي تشديد بيمارى » پژمان»، فرزند كبود وند و رد تقاضاهاى مكرر وی براى ملاقات با فرزندش و بي توجهى مسولان زندان به خواسته هاى این فعال مدنی، در تاريخ ٦ خرداد ١٣٩١ کبودوند مجدداً اعلام اعتصاب غذا نمود.
تحمل بيش از ٥ سال زندان، شكنجه هاى روحى و جسمى، بيمارى قلبى و اختلال پروستات و اعتصاب غذاى طولانى، همگي شرايط خطرناكى را براى سلامتى و تندرستى موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بوجود آورده است كه در صورت ادامه اعتصاب غذا امكان يك فاجعه ديگر انسانى در زندانهاى جمهورى اسلامى رقم خواهد خورد.
در همين رابطه خانواده ی محمد صدیق کبودوند و اعضای شورای عالی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز اعلام کردند درحمایت از محمد صدیق کبودوند و در اعتراض به عدم موافقت با درخواست ایشان از روز چهارشنبه ٢٤ خرداد به اعتصاب غذا دست زدند.
بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که در سال 2011 کاندیدای دریافت جایزه صلح نوبل شد و در سال‌های گذشته نیز برنده چند جایزه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر و روزنامه‌نگاری شده است  تنها زندانی بیمار درزندانهاى ایران نیست كه بە دلیل عدم رسیدگی پزشکی و شرایط نامساعد زندانهای جمهوری اسلامی، شكنجه و آزارهاى جسمى و روحى به انواع بيماريها مبتلا شده است. عدم رسيدگي به سلامت زندانيان و اهمال در ارجاع آنان به مراكز درمانى تاكنون به معلوليت و مرگ دهها زندانى منجر شده است. تنها در بهار سالجاری ٤ زندانی کرد به دلایل گوناگون در زندانهای جمهوری اسلامی جان خود را از دست دادند.
بی توجهی مسئولان و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان بیمار در زندانهای جمهوری اسلامی، امروز به عنوان شيوه اي از شکنجه جهت اعمال فشار بر زندانی سیاسی برای ابراز ندامت از جرمى كه بدانها منتسب شده اند و عقب نشینی آنها از خواستهای برحقشان به کار برده می‌شود که به عنوان نمونه می‌توان به جانباختن دو زندانی سیاسی به نامهای منصور رادپور و مهدی زالیه در يكماه اخیر اشاره کرد.
اعضا كمپين دفاع از محمد صدیق كبودوند اعتقاد دارند كه فعالیتهای انجام شده توسط محمد صدیق کبودوند بخشی از الزامات حرفه ای هر مدافع حقوق بشری است که با هدف آموزش، ترویج و مستند کردن آن در مناطق کردنشین ایران انجام می شده است. بنابراین کمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند نه تنها زندانی شدن وی را به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز حقوق بشری، غیرقانونی می داند بلکه معتقد است کشور ایران به عنوان یکی از امضا كنندگان میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ملزم و موظف به حفظ جان ايشان و ديگر زندانيان در بند مي باشد.
اعضا كمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند ضمن اعتراض شدید نسبت به عملکرد غیرقانونی و برخورد غیرانسانی دستگاههای قضایی و امنیتی ایران در خصوص وضعیت آقاى کبودوند و نادیده گرفتن مطالبات بر حق وی از سوی آنان، عدم موافقت با خواست قانونی و انسانی کبودوند را به منزله ی شکنجه ی روحى و جسمى او می داند و اعلام می کند که مسئولیت بروز هرگونه اتفاق ناگواری برای محمد صدیق کبودوند متوجه جمهوری اسلامی خواهد بود.
کمپین حمایت از محمدصدیق کبودوند از تمامی افراد، گروهها، و سازمانهاى مدافع آزادى و حقوق بشر در سراسر جهان تقاضا دارد تا ضمن محکوم نمودن شرایط تحمیل شده به بنیانگذار سازمان دفاع ازحقوق بشر کردستان و دیگر فعالان دربند صريحا از دولت جمهور ى اسلامى ایران آزادى همه زندانيان سياسى و رسيدگى سريع به نيازهاى پزشكى و انسانى زندانيان را درخواست نمايند.
نهادهای مدنی و حقوق بشری امضاکنندە
1.                             شیرین عبادی، برنده ی جایزه ی صلح نوبل
2.                             عبدالکریم لاهیجی، نايب رئيس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
3.                             سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
4.                             سازمان حقوق بشر ایران
5.                             کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران
6.                             انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران
7.                             سازمان عدالت برای ایران
8.                             کمیته گزارشگران حقوق بشر
9.                             عرصه ی سوم
10.                         مرکز اسناد حقوق بشر ایران
11.                         کانون مبارزه با نژاد پرستی و عرب ستیزی در ایران
12.                         سازمان اروپايي-احوازي حقوق بشر
13.                         کمیته کردهای مقیم امریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران
14.                         جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران -جنوب کالیفرنیا
15.                         انجمن مدافعان دمکراسی در ایران – جنوب کالیفرنیا
16.                         سازمان حقوق بشر کرد-اروپا
17.                         انجمن قلم کرد
18.                         حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) لس آنجلس – ولی
19.                         حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) فرانکفورت
20.                         حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) در کلن – آلمان
21.                         بنياد اسماعيل خويى- امريكا
22.                         انجمن زنان کرد مقیم اوپسالا
23.                         کومله کردستان در اوپسالا
24.                         جامعه‌ صلح و توسعه‌ کردستان
25.                         کانون نویسندگان کردستان
26.                         جمعیت آشتی کردستان – نروژ
27.                         اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران
28.                         انجمن حقوق بشر و دمکراسی هامبورگ
29.                         سازمان دفاع از دمکراسی در ایران – هلند
30.                         شبکە فرھنگی ایرانیان- اروپا
31.                         اتحادیە دانشجویان دمکراتیک کرد
32.                         انجمن دفاع از حقوق بشر و دمکراسی کردستان
33.                         کانون فرهنگ و هنر فرزنو – آمریکا

تشکلهای سیاسی حمایت کنندە:
1.                             حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) – نمایندگان خارج از کشور
2.                             حزب دمکرات کردستان – کمیته آمریکا
3.                             حزب کومله کردستان ایران
4.                             حزب کومله کردستان
5.                             حزب حیات آزاد کردستان – پژاک
6.                             کنگره ی ملی کردها، آمریکای شمالی
7.                             شبکه همبستگی ایرانیان، فرزنو،  آمریکا
8.                             حزب دمکرات کردستان
اعضا وهمکاران کمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند
آزاد کردی آزاد مرادیان آسو پیروتی ثریا فلاح جهانگیر عبدالهی رحمان جوانمردی ربین رحمانی زاهد حنبلی سلیمان چوکلی    سوسن محمدخانی غیاثوند   سیامند معینی
شکوفه قبادی   شلیر باپیری   شلیر شبلی  شهلا دباغی  عارف نادری  فواد فتاحی  لیلا حسن پور  مریم فتحی  مسعود فتحی  ناهید مکری  هومن سعدیه
Members and organizers of the Campaign
Azad Moradian, Azad Kordi,Aso Piroto,Soraya Fallah,Jahyngir Abdolahi, Rahman Javanmardi,Rebin Rahmani,Zahed Hanbali,Soliman CHogoli,Sosan Mohamadi Ghisvand,Siamand Moeni,Shekofeh Ghobadi,Shler Bapiri,Shler Shebli,Shahla dabaghi,Aref Naderi,Foud Fatahi,Layla Hasanpour,Maryam Fathi,Masoud Fathi,Nahid Mokri,Homan SadiehCampaign in Support of Mohammad Sedigh Kaboudvand


Press Release Number 1: Campaign in Support of Mohammad Sedigh Kaboudvand
Concern of the international community of human rights activists regarding the health condition of Mohammad Sedigh Kaboudvand
June 21, 2012
Mohammad Sedigh Kaboudvand, the founder and president of the Human Rights Organization of Kurdistan (HROK) and director of the banned weekly magazine, “Payame Mardom,” contacted family members and informed them that if the authorities of Islamic Republic would not grant him a temporary prison leave to treat his ill child, he would continue his hunger strike indefinitely.
Arrested in July 1st, 2007 due to human rights activities, Mohammad Sedigh Kaboudvand was kept in solitary confinement for more than 5 months in Evin Prison’s Sections 209 before being accused of “acting against national security through HROK,” and “widespread propaganda against the system by disseminating news,” “opposing Islamic penal laws by publicizing punishments such as stoning and executions,” and “advocating on behalf of political prisoners.” He was convicted to more than 10 years in prison by “the Tehran Islamic Revolutionary Court.”
Due to the harsh conditions of prison and the many months of solitary confinement, the founder of the Human Rights Organization of Kurdistan (HROK) has suffered from heart diseases and a prostate disorder and according to his lawyers and wife he has had several heart attacks. His condition worsened to the point that in April 2008 he suffered a stroke and was taken to a specialist for treatment. Doctors declare that Kaboudvand must be treated immediately in a specialized hospital and heart surgery must be performed. Furthermore, doctors say that his prostate needs immediate attention and surgery. Despite of the professional advice given to authorities of the Islamic Republic on this issue, they have not responded to the demands of his lawyer, family, or doctors. The Iranian authorities are deliberately neglecting the vital demands of Mr. Kaboudvand.
In this regard, the family of Kaboudvand, both directly and through his lawyer, has demanded a temporary prison leave for Mr. Kaboudvand from the Iranian authorities. However, these demands have been refused. According to a member of Kabudvand’s family, the authorities of Islamic Republic asked that in return for a temporary prison leave, Mr. Kaboudvand must ask for forgiveness from the “Supreme Leader of Iran.” Mr. Kaboudvand has declared that as he has not committed any crime, asking for forgiveness is illogical.
Mr. Kaboudvand’s son, Pejman, was admitted to the hospital in 2011 due to a currently unknown blood disorder. Since then, Mr. Kaboudvand has demanded that he be granted a temporary leave in order to help treat his son. This demand was not met until January 2012 when a hunger strike by Mr. Kaboudvand sparked considerable pressure from the international human rights community compelled Iranian authorities to grant him a very short leave to see his son.
As Pejman’s condition in the hospital worsened, Mr. Kaboudvand once again requested temporary prison leave. On May 26th, 2012 after his demands were once again refused, Mr. Kaboudvand declared hunger strike and emphasized that if his demands were not be met, he would continue his hunger strike indefinitely.
Imprisonment, physical and psychological torture, heart illness, prostate disorder, and a long hunger strike, have created a very dangerous situation for the health of the founder of the Human Rights Organization of Kurdistan (HROK). By continuing his hunger strike, another human tragedy is inevitable. 
In this respect, the family of Kaboudvand and members of higher council of the Human Rights Organization of Kurdistan (HROK) have declared that they too would launch a hunger strike from Wednesday June 20th, 2012 in support of Mohammad Sedigh Kaboudvand if his demands are not accepted.
The founder of the Human Rights Organization of Kurdistan (HROK), a Nobel Peace prize candidate in 2011, and recipient of numerous international awards for human rights and journalism, is not the only ill prisoner in the prisons of Iran. Lack of medical treatment, torture, and neglects have caused death and disability among countless prisoners.  The campaign to support Mohammad Sedigh Kaboudvand expressed its serious concern that Iranian intelligence and prison authorities are systematically denying proper medical care to prisoners of conscience, resulting in severe complications and even deaths. Only within spring of this past year, four Kurdish prisoners have died in the prisons of the Islamic Republic of Iran. In this month alone, we can indicate the death of Mr. Mansur Radpour and Mahdi Zaliyeh.
Unfortunately, the general neglect of prisoners’ rights and particularly the lack of medical treatment in prisons of Islamic Republic have been implemented as torture methods to pressure political prisoners to express regret and forgiveness for their alleged “crimes” and their international rights as prisoners.
Members of the campaign to support Mohammad Sedigh Kaboudvand, believes that all the activities of Mohammad Sedigh Kaboudvand have been a part of activities by every human rights defender for the purpose of teaching and promoting human rights and documenting human rights violations in Kurdish region. Therefore, this campaign not only considers his imprisonment illegal, but also, believes Iran as one of the parties of The International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR), have obligation to protect the life of prisoners.
The members of the Campaign in support of Mohammad Sedigh Kaboudvand argue that the activities for which Mr. Kaboudvand has been arrested – education and documentation of human rights violations in the Kurdish area, are necessities of human rights activism. We strongly condemn the illegal acts and inhumanity of Iranian authorities regarding Mr. Kaboudvand’s situation. Therefore, this campaign not only condemns all imprisonment of peaceful human rights activism, but as nation which has signed the Universal Declaration of Human Rights, Iran must be held accountable and is responsible for the health and safety of Mr. Kaboudvand and their other prisoners. The Campaign in support of Mohammad Sedigh Kaboudvand strongly condemns the Islamic Republic’s abuse of Mr. Kaboudvand’s situation, and the rejection of his demands as physical and psychological torture.
The Campaign in support of Mohammad Sedigh Kaboudvand would like to make an appeal to all individuals, groups, and human rights organizations across the world to condemn the condition that Iran has put the founder of the Human Rights Organization of Kurdistan (HROK) in, and to demand that Iran release all political prisoners.
Campaign to support Mohammad Sedigh Kaboudvand

For More information:

Contact Person:
North America: Azad Moradian
Phone: 1 (818)434-9692

Europe: Nahid Mokri
Phone:  0046709245858 /    0046725369175
Kurdistan region Northern iraq: Zahih Hanbali
Phone: 0 7503523517
 Members and organizers of the Campaign
Azad Moradian, Azad Kordi,Aso Piroto,Soraya Fallah,Jahyngir Abdolahi, Rahman Javanmardi,Rebin Rahmani,Zahed Hanbali,Soliman CHogoli,Sosan Mohamadi Ghisvand,Siamand Moeni,Shekofeh Ghobadi,Shler Bapiri,Shler Shebli,Shahla dabaghi,Aref Naderi,Foud Fatahi,Layla Hasanpour,Maryam Fathi,Masoud Fathi,Nahid Mokri,Homan Sadieh